Nova študija pokazala, da se staranje pospeši pri 44. in 60. letih
Nedavna raziskava, objavljena v reviji Nature Aging, razkriva, da staranje ni počasen in linearen proces, temveč se dogaja nenadoma, s prelomnimi točkami pri 44 in 60 letih. Ugotovitve, ki jih je prispevala skupina znanstvenikov z Univerze Stanford in Tehnološke univerze Nanyang, kažejo, da v teh obdobjih pride do izrazitih molekularnih sprememb v telesu.
Med raziskavo so znanstveniki spremljali 108 ljudi, starih med 25 in 75 let, v povprečnem obdobju 1,7 leta. Redno so jim jemali vzorce krvi, blata, kože ter vzorce iz nosne in ustne votline. Rezultati so pokazali, da se v omenjenih starostnih obdobjih spreminjajo proteini, ki držijo tkiva skupaj, kar vpliva na kožo, mišice in splošno zdravje. Poleg tega se sposobnost telesa za presnovo kofeina in alkohola pri teh letih občutno zmanjša. Po 60. letu telo začne hitro izgubljati mišično maso, medtem ko se kopičenje maščob pospeši.
Raziskovalci opozarjajo, da se tveganja za srčno-žilne motnje, težave z ledvicami in sladkorno bolezen tipa 2 znatno povečajo po 60. letu. Pri ženskah je prelomna starost 55 let, kar sovpada z obdobjem menopavze.
Strokovnjaki priporočajo preventivne ukrepe, ki jih je smiselno začeti že v mladosti. Poudarek je na uravnoteženi prehrani, redni telesni vadbi, zlasti vadbi za moč, ki ohranja mišično tkivo, ter zmernem uživanju kofeina in alkohola. Poleg tega je ključno vzdrževanje primerne hidracije in prilagoditev prehrane z zadostnim vnosom ogljikovih hidratov po 60. letu.
Nova spoznanja ponujajo priložnost za pravočasno prilagajanje življenjskega sloga, da bi omilili učinke prelomnih točk v procesu staranja.