Ribja beljakovina kot preboj v zdravljenju srčnih bolezni
Mednarodna raziskovalna skupina je odkrila beljakovino Hmga1, ki bi lahko predstavljala prelomnico v zdravljenju poškodb srca po infarktu. Beljakovina, ki je bila najprej identificirana pri zebrici (Danio rerio), znani po svoji sposobnosti regeneracije srčnih celic, je pri poskusih na miših pokazala obetavne rezultate in bi lahko v prihodnosti pripomogla k razvoju novih terapij za srčno-žilne bolezni.
Raziskava, ki jo je vodil profesor Jeroen Bakkers z nizozemskega inštituta Hubrecht, je razkrila, da Hmga1 sproži regeneracijo srčnih celic s tem, da omogoči njihovo delitev in rast. Beljakovina deluje tako, da odstranjuje molekularne ovire na kromatinu in s tem aktivira gene, ki so odgovorni za regeneracijo srčne mišice. Pri zebrici so raziskovalci opazili popolno obnovo srčne funkcije v dveh mesecih po poškodbi, medtem ko so pri miših, katerih srce se sicer ne regenerira, zaznali pomembno izboljšanje srčne funkcije.
Posebna prednost uporabe beljakovine Hmga1 je njena selektivnost. Kot je pojasnila soavtorica študije Mara Bouwman, beljakovina deluje izključno na poškodovano srčno tkivo, kar preprečuje neželene učinke, kot sta prekomerna rast ali deformacija srčne mišice.
Naslednji korak raziskave je testiranje beljakovine na človeških srčnih celicah v kulturi. Če bodo rezultati enako obetavni, bi to lahko pomenilo pomemben napredek pri zdravljenju srčnega popuščanja in drugih posledic srčnega infarkta, ki so med najpogostejšimi vzroki smrti v industrializiranih državah.
Raziskava, ki so jo izvedli znanstveniki z nizozemskega inštituta Hubrecht v sodelovanju z Univerzitetnim medicinskim centrom Amsterdam, Univerzo v Trstu in Avstralskim inštitutom za regenerativno medicino, je bila objavljena v reviji Nature Cardiovascular Research. Njeni rezultati vzbujajo upanje za milijone ljudi po vsem svetu, ki jih prizadenejo srčno-žilne bolezni.