Visoki odmerki nekaterih prehranskih dopolnil lahko poškodujejo pljuča
Težave s pljuči lahko močno vplivajo na vaše splošno zdravje in kakovost življenja, zato je pomembno, da ste pozorni na to, kaj jeste, vključno s prehranskimi dopolnili. Medtem ko nekatera dopolnila obljubljajo koristi za dihalni sistem, lahko druga nenamerno poslabšajo stanje pljuč. Določena dopolnila, zlasti v visokih odmerkih, lahko dražijo dihalne poti ali imajo negativen učinek v kombinaciji z zdravili za pljučne bolezni.
Zdravnik dr. Michael Leahy je opozoril na dve prehranski dopolnili, ki se jima je treba izogibati zaradi možnega negativnega vpliva na pljuča.
Vitamin E acetat je povezan s težavami s pljuči, predvsem zaradi njegove povezave z respiratornim distresom pri vdihavanju. Čeprav je vitamin E potreben za zdravje in deluje kot antioksidant, je vitamin E acetat sintetična oblika, ki se pogosto uporablja v izdelkih, kot so e-cigarete in določena prehranska dopolnila: dodatki za zdravje kože, multivitaminski kompleksi, dodatki za lase in nohte.
"Ko se uporablja v obliki acetata, najpogosteje v izdelkih, kot so e-cigarete ali prehranska dopolnila, ima lahko resne posledice za pljuča. Vdihavanje te snovi lahko povzroči bolezen, znano kot EVALI (poškodba pljuč, povezana z e-cigareto)," pojasnjuje dr. Leahy za SheFinds.
Poudarja tudi, da vitamin E acetat povzroča vnetje in otekanje pljuč ter lahko v nekaterih primerih privede do trajne poškodbe dihalnega sistema ali celo smrti. Dolgotrajno kajenje dodatno poslabša normalno delovanje pljuč in zmanjša njihovo sposobnost učinkovitega oskrbovanja krvi s kisikom.
Beta-karoten, predhodnik vitamina A z antioksidativnimi lastnostmi, ima lahko škodljive učinke, če se jemlje v velikih odmerkih, zlasti pri kadilcih in ljudeh, izpostavljenih azbestu.
"Raziskave so pokazale, da visoki odmerki beta-karotena pri kadilcih in ljudeh, izpostavljenih azbestu, povečujejo tveganje za pljučne bolezni in raka," opozarja zdravnik. Opaža, da lahko visok vnos beta-karotena pri kadilcih poveča oksidativni stres, ki ga povzroča cigaretni dim, in poveča tveganje za pljučnega raka.
Zato dr. Leahy priporoča izogibanje prehranskim dopolnilom ali oljem, ki vsebujejo vitamin E acetat. Namesto tega svetuje uživanje hrane, bogate z naravnim vitaminom E, kot so oreščki, semena in zelena zelenjava.
Glede beta-karotena poudarja, da se je najbolje izogibati visokim odmerkom tega dopolnila. To še posebej velja za kadilce. "Namesto tega jejte naravne vire vitamina A, kot so korenje, sladki krompir in špinača, ki ne predstavljajo tveganja," zaključuje zdravnik.