Prebivalci Slovenije zaužijejo preveč soli, kruh ostaja pomemben vir
Vnos soli med odraslimi prebivalci Slovenije še vedno presega priporočene vrednosti, kar predstavlja resen zdravstveni izziv. Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje je pokazala, da prebivalci v povprečju zaužijejo 10 gramov soli dnevno, kar je dvakrat več od priporočil Svetovne zdravstvene organizacije.
Kruh in pekovski izdelki ostajajo glavni vir soli v prehrani, saj prispevajo skoraj petino dnevnega vnosa. Raziskave so pokazale, da povprečna vsebnost soli v kruhu znaša 1,26 grama na 100 gramov. Med vrstami kruha je najmanj soli v črnem in rženem kruhu, medtem ko imajo beli kruhi manjših pekarn najvišjo vsebnost.
Kljub temu se stanje izboljšuje. Od leta 2012 se je vsebnost soli v belih kruhih večjih proizvajalcev zmanjšala za 12 %. Po podatkih raziskave pa le 12 % prebivalcev dosega priporočeni dnevni vnos soli, pri čemer so ženske nekoliko uspešnejše od moških.
Prekomeren vnos soli pomembno vpliva na razvoj visokega krvnega tlaka in povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni. Strokovnjaki zato opozarjajo na potrebo po nadaljnjih ukrepih za znižanje vnosa soli, vključno s preoblikovanjem živil in ozaveščanjem potrošnikov.
Za zmanjšanje vnosa soli se priporoča izbira živil z manjšo vsebnostjo soli, kar je označeno na embalaži ali dostopno prek mobilne aplikacije. Potrošnikom svetujejo tudi uživanje kruha z manj soli in izogibanje dodatnemu dosoljevanju hrane. Zdravstvene koristi znižanega vnosa soli bi bile občutne za celotno populacijo.