Zakaj želodec kruli?
Kruljenje želodca je pojav, ki ga je doživel že vsak, pogosto pa se pojavi v najbolj neprijetnih trenutkih – sredi sestanka, v mirni knjižnici ali tik pred spanjem. Čeprav ga pogosto povezujemo z lakoto, je vzrokov zanj več, vsi pa izvirajo iz zapletenega, a povsem naravnega delovanja prebavnega sistema.
Ko zaužijemo hrano, se želodčne mišice začnejo ritmično krčiti – to gibanje imenujemo peristaltika. S tem se hrana potiska naprej proti tankemu črevesju. Medtem se v želodcu mešajo tekočine, plini in trdni delci, kar povzroča mehurčkaste zvoke. Ti zvoki, znani kot kruljenje, so posledica običajnega procesa prebave.
Stres je pogost sprožilec želodčnih zvokov. Tudi če niste lačni, lahko tesnoba sproži delovanje prebavnih mišic in povzroči nepričakovano kruljenje. Hkrati možgani ob vonju ali pogledu na hrano sprostijo hormon grelin, ki spodbuja apetit in aktivira želodec – ta se pripravi na obrok, čeprav hrane še ni.
Tudi težave s prebavo lahko povzročijo moteče zvoke. Pri občutljivosti na določena živila, kot so mlečni izdelki, stročnice ali umetna sladila, se želodec bori z razgradnjo zaužite hrane, kar spremljajo neprijetni glasovi.
Ponoči želodec pogosto spet oživi, zlasti če zadnji obrok ni bil uravnotežen ali ste jedli pozno in mastno hrano v kombinaciji z alkoholom. Tišina pred spanjem pa le še okrepi slišnost dogajanja v trebušni votlini.
Čeprav je kruljenje povsem običajno, ga lahko včasih spremljajo bolečine, napihnjenost ali spremembe pri odvajanju. V takih primerih je priporočljivo obiskati zdravnika.
Če vas kruljenje spravlja v zadrego, ga lahko zmanjšate z nekaj preprostimi ukrepi. Pomagajo redni in lahki obroki, dovolj tekočine, izogibanje napenjajoči hrani, počasno in tiho prehranjevanje ter obvladovanje stresa. Kadar se kruljenje že pojavi, lahko blagodejno deluje tudi kratek sprehod, ki pomiri prebavni sistem.