Društvo KoRak že 40 let skrbi za pomoč bolnikom in ozaveščanje o boleznih
Poslanstvo Društva KoRak, ki na Goriškem deluje že štiri desetletja, je poleg združevanja bolnikov s kroničnimi boleznimi tudi skrb za osveščenost širše skupnosti o strokovnih spoznanjih, smernicah diagnostike in zdravljenja kroničnih bolezni s poudarkom na onkoloških boleznih.
Ob obletnici opozarjajo na zdravstvene težave na Goriškem.
"Če smo v začetku združevanja posvečali več pozornosti preventivi, naša strokovna srečanja so bila namenjena spodbujanju prebivalstva k udeležbi v preventivnih programih Dora, Zora in Svit, pa smo v naslednjih letih usmerjali pozornost predvsem k diagnostiki in zdravljenju teh najpogostejših rakov," je na četrtkovi novinarski konferenci povedal predsednik društva Marko Vudrag.
Sodelovanje z državnim programom za obvladovanje raka sicer po mnenju vodje strokovne sekcije društva Nataše Fikfak ni obrodilo želenih sadov, saj se bodo regionalni centri za obravnavo raka, med njimi tudi ta v šempetrski bolnišnici, kot kaže, zapirali.
"Aktivnosti državnega programa obvladovanja raka ne gredo v smer približevanja stroke pacientu, ampak oddaljevanja. Trendi so, da ostajata v državi dva centra, Ljubljana in Maribor, regionalni centri se bodo in se že zapirajo," je še povedala Nataša Fikfak.
Prepričana je, da že omenjena usmeritev državnega programa obvladovanja raka in aktualna zdravstvena situacija v Sloveniji v šempetrski bolnišnici onemogočata nadaljnji razvoj onkološke dejavnosti. V šempetrski bolnišnici so sicer od leta 2010 v celoti zdravili raka dojke, prevzeli velik del zdravljenja raka debelega črevesa in trebušne slinavke, poleg operativnega in hormonskega zdravljenja tudi raka prostate.
Na Goriškem so sicer najbolj zaskrbljeni zaradi naraščanja primerov pljučnega raka, ta je v večjem porastu predvsem pri ženskah. Pri moških je sicer na prvem mestu rak prostate, pri ženskah rak dojk, na tretjem mestu pri obeh spolih pa je rak pljuč.
Nataša Fikfak je še poudarila, da je Severna Primorska ena od redkih regij v Sloveniji, ki nima paliativne oskrbe. Tu pa so na potezi župani, ki naj spodbudijo zdravstvene domove, da organizirajo paliativno oskrbo, ki je del primarne zdravstvene obravnave.