V ženskem zaporu na Igu so obdarili otroke lokalnega vrtca
V Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig so sprejeli obisk vrtčevskih otrok in jih obdarili z izdelki, ki so jih izdelale zaprte osebe. Obiskali so tudi mednarodni simpozij o dojenju in laktaciji ter strokovni javnosti predstavili manj znane vidike obravnave te teme v ženskem zaporu.
Sredi meseca oktobra so zavod obiskale štiri skupine otrok iz Vrtca Ig. Otrokom so na njim primeren način predstavili, kako poteka prestajanje zaporne kazni za ženske. Poudarili so, da ima vsaka zaprta oseba možnost popraviti svoje vedenje, se naučiti novih navad in se vrniti domov. Otroci so z zanimanjem poslušali in postavljali vprašanja. Predstavili so jim tudi poklic pravosodnega policista, kar je otroke navdušilo. Najbolj jih je pritegnila razna oprema pravosodnih policistov ter lučke in sirene na službenih vozilih. Otroci so s seboj odnesli zanimive vtise o ženskem zaporu ter 35 ročno izdelanih otroških predpasnikov iz recikliranega materiala, ki so jih za njih pripravile obsojenke. Tokratni obisk vrtčevskih otrok na dvorišču pred zavodom ni bil prvi, saj zavod želi mlajšim predstaviti svoje delo in krepiti vezi z lokalno skupnostjo.
V mesecu oktobru so s prispevkom na temo materinstva v zaporu sodelovali tudi na trinajstem mednarodnem simpoziju o dojenju in laktaciji, ki je potekal pod sloganom »Zmanjšajmo neenakosti – podprimo dojenje« v organizaciji Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja Unicef. Simpozij se je odvijal v Laškem, prispevek pa je v imenu ženskega zapora predstavila vodja Oddelka za vzgojo, Vesna Kopač. Letošnja ciljna skupina simpozija so bile ranljive skupine, med katerimi so tudi zaprte osebe. Udeleženci dogodka so bili večinoma zdravstveni delavci. Tema materinstva in dojenja v zaporu, ki je javnosti nekoliko manj znana, je pritegnila precejšnjo pozornost strokovne javnosti ter spodbudila razpravo o tem, kako omogočiti nosečnicam, materam in otrokom spodbudno okolje. Simpozija so se udeležili z namenom, da nagovorijo predsodke in stigmo, ki obstajajo v povezavi z zapori in zaprtimi osebami, ter širijo obzorja strokovnjakom s področja zmanjševanja neenakosti.