Začenja se angleško-slovenska humanitarna akcija za bolnike s krvnim rakom
Zakonca Alice in Žiga Erlač Shepherd, Angležinja in Slovenec, danes v Mariboru začenjata z dobrodelnim kolesarjenjem za bolnike z rakom v Sloveniji in Angliji. Kolesarila bosta iz Maribora do angleškega Southamptona in nazaj, osveščala o raku, pomenu širitve registra darovalcev krvotvornih matičnih celic ter zbirala donacije.
Motiv za njuno humanitarno akcijo, ki bo potekala v sodelovanju s Slovenskim združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo, Univerzitetnim kliničnim centrom (UKC) Maribor ter britanskima dobrodelnima organizacijama Anthony Nolan in Southampton Hospitals Charity, je izkušnja Alicinega očeta, ki je pred desetimi leti izgubil bitko s krvnim rakom.
Ob tem je pojasnila, da je imel oče redko obliko raka kostnega mozga in se je zaradi tega zdravil skoraj pet let. Njegov primer je bil poseben, saj ni običajen pri teh letih. Ker je bil v srednjih 40. letih, ko je pričel z zdravljenjem, se je odločil in strinjal biti del raziskovalnega zdravljenja s Kim Orcard v bolnišnici Southampton. Sledilo je sodelovanje z organizacijo Anthony Nolan, v kateri so Benu našli darovalca krvi in krvotvornih matičnih celic.
"Odločno se je proti raku boril do konca. Za kolesarjenje sva se odločila tako njemu v spomin kot tudi, da bi na ta način širšo javnost seznanila z redkimi oblikami rakov ter kako pomembno je darovanje krvi in krvotvornih matičnih celic. Presaditev je statistično uspešnejša, če je darovalec star med 16 in 30 let, zato se vse organizacije trudijo pridobiti mlade ter jih prepričati, da se prijavijo in postanejo darovalci," je dodala.
Kot so sporočili iz UKC Maribor, želita Angležinja in Slovenec s pomočjo akcije šest bolniških sob na oddelku za onkologijo ter oddelku za hematologijo in hematološko onkologijo opremiti s sobnimi kolesi ter zbrati sredstva za brezplačni program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki. Takšen način namreč bolnikom omogoča, da se lažje in hitreje vrnejo nazaj v življenje, zdravljenje poteka z manj zapleti, kakovost življenja bolnikov pa je bistveno boljša.
Po besedah predstojnika hematološkega oddelka v mariborski bolnišnici Zlatka Roškarja, je ob osnovnem zdravljenju krvnih bolezni s kemoterapijo, tarčnimi in biološkimi zdravili izjemnega pomena tudi podporno zdravljenje.
"Povprečen čas zdravljenja za hematološkega bolnika je lahko tudi več tednov in se večkrat ponovi, zato so lahko ti kar nekaj časa v bolnišnici. Zaradi slabše gibljivosti, utrujenosti in zdravljenja pogosto pride do atrofije mišic, zato je za boljši izid zdravljenja pomembna zgodnja rehabilitacija, seveda strokovno prilagojena bolezni," je dodal Roškar.
Z doniranimi sobnimi kolesi bi tako po njegovih besedah ob vodeni vadbi s fizioterapevtom lahko bistveno izboljšali ali vsaj ohranili obstoječe stanje kardiovaskularne in mišične sposobnosti.
Humanitarno akcijo pozdravlja tudi izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo L&L Kristina Modic, ki je med drugim poudarila, da se ne da opisati hvaležnosti bolnikov, ko se z njihovo pomočjo in pomočjo donatorjev lažje in hitreje vrnejo nazaj v življenje, med svoje domače, v delovno ali izobraževalno okolje.
Kot pojasnjujejo organizatorji akcije, je mogoče donacijo izvesti na več načinov, in sicer s kreditno kartico na spletni strani Združenja L&L, na njihov tekoči račun SI56 0205 6025 6928 596 pri NLB z zapisom namena Akcija kolesa UKC Maribor ter z SMS sporočili ZDRAV5 na številko 1919.