Sindikat Premogovnika Velenje prekinil socialni mir

Sindikat Premogovnika Velenje ocenjuje, da ukrepi v osnutkih zakonov o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini in postopnem zapiranju premogovnika niso pripravljeni v duhu pravičnega prehoda, zato je prekinil socialni mir v družbah skupine in zažugal s stopnjevanjem sindikalnih aktivnosti.

Sindikat Premogovnika Velenje prekinil socialni mir

Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v sindikatu, se je njihov izvršilni odbor v sredo seznanil s potekom priprave obeh osnutkov zakonov in s projekcijami proizvodnje v naslednjih letih.

Vsebina osnutka interventnega zakona po njihovih besedah v niti eni točki ne omenja pravičnega prehoda zaposlenih v skupini Premogovnik Velenje, prav tako ne pravičnega socialnega, družbenega in gospodarskega prehoda savinjsko-šaleške regije. Socialni del zakona o postopnem zapiranju premogovnika je medtem šele v pripravi, so kritični.

V sindikatu se bojijo, da predstavljen osnutek interventnega zakona lahko predstavlja osnovo za predčasno prenehanje pridobivanja premoga že konec leta 2029 ali celo še prej, "kar močno odstopa od zapisanega v nacionalni strategiji za predčasen izstop iz premoga po načelih pravičnega prehoda ter povzroča skrb o morebitnih presežnih delavcih, za katere ne bo poskrbljeno po načelih pravičnega prehoda".

Ker odgovorni že najmanj dve leti zamujajo s pripravo zakona o postopnem zapiranju premogovnika in zakona o prestrukturiranju regije, lastnik Holding Slovenske elektrarne (HSE) pa "zasleduje samo ekonomski interes, obstaja upravičena bojazen, da prehod iz premoga ne bo niti približno pravičen ne za zaposlene ne za savinjsko-šaleško regijo", so podčrtali.

V tej luči so z današnjim dnem prekinili socialni mir v družbah skupine Premogovnik Velenje. "Če v nadaljevanju zakonodaja in ostali ukrepi ne bodo pripravljeni v duhu pravičnega prehoda, bomo nadaljevali s stopnjevanjem sindikalnih aktivnosti," so napovedali.

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je v začetku septembra sporočil, da se je finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj (Teš) zaostrilo do te mere, da ji brez ukrepanja države z letom 2025 grozi stečaj.

Ministrstvo je zato predvidelo omejitev delovanja Teša in Premogovnika Velenje zgolj na ogrevanje. Skladno s tem je bil pred dnevi v javno obravnavo že poslan osnutek interventnega zakona. Ta naj bi omogočil, da se pospešeno pripravita tudi oba zakona, ki sta ključna za preobrazbo Šaleške doline, in sicer zakon o zapiranju Premogovnika Velenje in zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0