V Sloveniji 3448 tekačev na teku Wings for Life
Na desetem dobrodelnem teku Wings for Life je letos po številnih mestih po svetu teklo 206.728 tekačev, od tega 3448 v Ljubljani. Na dogodku sicer zbirajo sredstva od startnin, znesek pa v celoti namenjajo raziskavam poškodb hrbtenjače in iskanju zdravila zanje.
Tek je sicer namenjen prav vsem, ne le resnim tekačem. Vsako leto se ga udeležijo tako tisti, ki ciljajo na zmago, kot tisti, ki tečejo le občasno.
Dogodka v Ljubljani se je med drugimi udeležil nekdanji predsednik republike Borut Pahor, ki je sodeloval na vseh slovenskih izvedbah teka. Tekli so tudi številni drugi znani slovenski obrazi, so v izjavi za javnost sporočili organizatorji.
Koncept tekmovanja je že vrsto let tak, da cilj pride do udeležencev, saj tekmovalce v ozadju po pol ure začne loviti avtomobil s tako imenovano časovno zaporo.
Avtomobili, ki postopoma povečujejo hitrost vožnje od začetnih 14 km/h, na trasi vztrajajo, dokler ne ulovijo zadnjega tekmovalca. Ko udeleženca zasledovalno vozilo ujame, je tek zanj končan, njegov rezultat pa predstavlja pretečena razdalja.
V tem pogledu sta se letos v Sloveniji najbolj izkazala Urban Jereb in Katarina Pišotek. Jereb je v globalnem seštevku nastop končal na 17. mestu s pretečenih 59,2 km, medtem ko je Pišotek zasedla 19. mesto z maratonskih 42,2 km.
"Pogoji za tek so bili ugodni, šla sem nad pričakovanji do polmaratonske razdalje, potem pa je moj tempo začel padati. Vseeno sem naredila sedem kilometrov več, kot sem načrtovala. Z razdaljo sem tako zelo zadovoljna, zmage pa sploh nisem pričakovala," je dejala slovenska zmagovalka.
Po svetu je najboljšo znamko postavil Japonec Jo Fukuda, ki ga je avtomobil ujel šele po 69 km. Pri ženskah je najdlje prišla Poljakinja Kasia Szkoda, in sicer 55 km.
Na uradni spletni strani so zapisali, da so letos po vsem svetu zbrali 5,8 milijona evrov, skupaj pa v desetih letih 44,1 milijona, ki so jih doslej namenili za raziskave poškodb hrbtenjače ter iskanje zdravil.