Pirati niso uspeli zbrati dovolj podpisov za nastop na evropskih volitvah

Pirati niso uspeli zbrati dovolj podpisov, da bi lahko vložili kandidatno listo za nastop na evropskih volitvah. Po neuspeli vložitvi opozarjajo, da vlada ni uspela zagotoviti ustreznega delovanja upravnih enot. Kljub temu se bodo vključili v referendumsko kampanjo, saj podpirajo vse tri predloge, o katerih bodo volivci glasovali 9. junija.

Pirati niso uspeli zbrati dovolj podpisov za nastop na evropskih volitvah

V Piratski stranki Slovenije so nocoj opozorili, da vlada ni uspela doseči dogovora s stavkajočimi na upravnih enotah, zaradi česar je bilo njihovo delovanje oteženo. Pri tem poudarjajo, da za to krivijo vlado in ne delavcev na upravnih enotah. Sicer so zbrali 903 podpise od tisočih potrebnih.

Priznali so, da je bilo nekaj podpisov, ki bi morebiti zadoščali za vložitev liste, zavrnjenih zaradi formalnih napak pri izpolnjevanju dokumenta, potrebnega za overitev podpisa. Predsednik Piratov Boštjan Tavčar je pred poslopjem Državne volilne komisije (DVK) dejal, da so zbiranje podpisov ovirale tudi dolge čakalne vrste na upravnih enotah.

Tavčar je poudaril tudi, da čakajo na odločitev ustavnega sodišča, kamor so 29. aprila vložili pobudo za presojo ustavnosti zakona o volitvah v DZ, ki ureja zbiranje podpisov podpore zunajparlamentarnih strank za nastop na volitvah, tudi evropskih.

Zunajparlamentarne stranke morajo pred vsakimi volitvami zbrati določeno število overjenih obrazcev podpore, da lahko na volitvah nastopijo, so pojasnili v stranki. Pogoj, ki ga predvideva zakon o volitvah v državni zbor in se aplicira na vse ostale volitve, je, da so podpisi podpore overjeni pred uradnikom v upravni enoti.

Podporniki zunajparlamentarne stranke morajo zato upravno enoto obiskati in podpise oddati v živo. Pirati trdijo, da je vložitev kandidature stranke zato "na nek način odvisna od uspešnosti delovanja upravne enote in razmer na terenu".

Pirati se sicer vključujejo v referendumsko kampanjo, ker "so dolžni svojim volivcem na nek način pokazati svoja stališča" in podpirajo vse tri referendumske predloge.

Predsednik DVK Igor Zorčič je v oddaji Odmevi na TV Slovenija dejal, da bo o usodi liste Piratov v soboto odločala DVK.

V kolikor bo DVK listo Piratov zavrnila, se bo na evropskih volitvah za devet evropskih poslanskih stolčkov potegovalo 11 strankarskih list in sicer liste vseh parlamentarnih strank (Gibanje Svoboda, SDS, NSi, SD in Levica) ter strank SLS, Vesna, Resni.ca, Dobra država in DeSUS, Zeleni Slovenije ter Nič od tega.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0