13°C / 18°C
16°C / 22°C
9°C / 16°C

Ellen van Dijk ubranila naslov svetovne prvakinje v kronometru

Nizozemska kolesarka Ellen van Dijk je svetovna prvakinja v vožnji na čas. V avstralskem Wollongonu je na 34,2 km dolgi trasi ugnala drugouvrščeno domačinko Grace Brown in tretjo Švicarko Marlen Reusser. Edina slovenska predstavnica Urška Žigart je zasedla 28. mesto.

Žigartova se je na pot podala v drugi skupini tekmovalk ob 2.46 po slovenskem času in dosegla čas 49:41, ki je bil za 5:13 minute počasnejši od časa zmagovalke, kar je zadoščalo za 28. mesto.

Najboljša slovenska uvrstitev v vožnjah na čas na SP tako ostaja 13. mesto Eugenie Bujak iz Imole pred dvema letoma. Bujakova bo poleg Urše Pintar in Špele Kern nastopila na sobotni cestni dirki.

V ženski konkurenci je bila glavna favoritinja Nizozemka Annemiek van Vleuten, ki je letos v sijajni formi. Toda na 34,2 km dolgi in deloma razgibani trasi se lani bronasta s SP v Flandriji ni znašla in zasedla končno sedmo mesto z zaostankom 1:43 minute.

Njena rojakinja van Dijkova je z današnjo zmago postala druga najuspešnejša kolesarka v zgodovini te panoge s tremi naslovi (2013, 2021). To je že njena šesta kolajna, saj ima še eno srebro (2016) in dva brona (2018, 2020). Štiri zlate kolajne ima na vrhu večne lestvice Francozinja Jeannie Longo.

Za srebrno Grace Brown, ki je zaostala 13 sekund, je to prva kolajna v vožnjah na čas, po dveh srebrnih z zadnjih dveh SP pa je Švicarka in evropska prvakinja iz Münchna Reusserjeva danes osvojila bronasto odličje. Za van Dijkovo je zaostala 42 sekund.

Med mlajšimi članicami je slavila 21-letna Italijanka Vittoria Guazzini iz Italije. V absolutni konkurenci je bila četrta z zaostankom 52 sekund. Srebro je pri mlajših članicah osvojila Nizozemka Shirin van Anrooij, bron pa Nemka Ricarda Bauernfeind.

Moška preizkušnja se bo začela ob 5.42 po slovenskem času, Tadej Pogačar pa se bo na pot podal ob 8.16 ter 30 sekund. Za njim bosta startala le še Belgijec Remco Evenepoel in dvakratni svetovni prvak Filippo Ganna iz Italije.

V začetku novega tedna bodo v vožnjah na čas nastopili še v mlajših konkurencah. Od Slovencev bo v torek med mladinci nastopil Natan Gregorčič. V konkurenci mlajših članov ter mladink slovenskih predstavnikov ni.