23°C
15°C / 22°C
8°C / 15°C

Vingegaard izkoristil Pogačarjevo krizo in prevzel rumeno majico

Danec Jonas Vingegaard je z zmago v 11. etapi kolesarske dirke po Franciji prevzel tudi rumeno majico vodilnega. Petindvajsetletni Danec je v vročini in na visoki nadmorski višini na trasi od Albertvilla do prelaza Granon izkoristil krizo slovenskega asa Tadeja Pogačarja, ki je v etapi zasedel sedmo mesto, a zaostal velikih 2:51 minute.

Vingegaard (Jumbo-Visma) je bil že pred tem v etapi dobro razpoložen na prelazih Telegraphe in Galibier, a je Pogačar (UAE Team Emirates) takrat še dobro odgovarjal na njegove napade. Na prelazu Granon pa je okoli šest km pred ciljem Danec napadel, Pogačar pa ni mogel slediti. Obenem je popustil še v ritmu, zapadel v krizo, do konca pa so ga prehiteli še nekateri drugi tekmeci.

Danec, lani drugouvrščeni na Touru, je imel pred na koncu drugouvrščenim v etapi, Kolumbijcem Nairom Quintano (Arkea Samsic), 59 sekund naskoka, tretji je bil Francoz Romain Bardet (Team DSM), ki je zaostal 1:10 minute. Pred Pogačarjem so ciljno črto prečkali tudi Britanec Geraint Thomas (Ineos Grenadiers), Francoz David Gaudu (Groupama-FDJ) in še en Britanec Adam Yates (Ineos Grenadiers).

V skupnem seštevku ima po novem Vingegaard 2:16 minute prednosti pred drugouvrščenim Bardetom, na tretje mesto pa je padel Pogačar, ki zaostaja 2:22 minute.

Primož Roglič je na prelazu Telegraphe skupaj z moštvenim kolegom Vingegaardom še napadal Pogačarja, ki je večkrat ostal brez moštvenih kolegov, nato pa tudi sam popustil in končal daleč od vrha z zaostankom 11 minut in pol.

V četrtek bo na francoski državni praznik nova zahtevna etapa. Karavana bo v 12. etapi startala iz Briancona, na poti tako kot danes vnovič premagala sloviti prelaz Galibier, cilj pa bo na kultnem Alpe d'Huezu.