Grad Dvor po ponovni oživitvi dobiva tudi lepšo zunanjo podobo

Grad Dvor v središču Preddvora bo po lanski delni notranji prenovi letos dobil tudi lepšo zunanjo podobo. Na gradu, ki sta ga pred letom dni oživila nova najemnika, namreč poteka prenova fasade, strehe in oken. Preddvorska občina je za projekt, ki bo predvidoma zaključen jeseni, pridobila tudi nepovratna sredstva.

Grad Dvor po ponovni oživitvi dobiva tudi lepšo zunanjo podobo

"Ko grad ni bil v uporabi, je bil zunaj lepši kot notri, ko smo lani uredili spodnje nadstropje, pa se je grad notri posvetil in ga je kazila le zunanjost," je za STA povedal preddvorski župan Rok Roblek.

Občina se je tako že lani s projektom prenove fasade prijavila na razpis ministrstva za kulturo za sredstva za obnovo kulturnih spomenikov, vendar na njem ni bila uspešna. Drugače je bilo na drugem razpisu, ko je bilo za projekt odobrenih 214.000 evrov nepovratnih sredstev. To je skoraj polovica cene sanacije fasade, strehe, oken in žlebov na gradu, ki bo stala okoli 450.000 evrov.

Ko bo fasada oktobra ali novembra urejena, bodo predvidoma še letos uredili tudi grajsko dvorišče. Do konca leta bo tako grad, ki je razglašen za kulturi spomenik lokalnega pomena, dobil končno podobo. "Čudoviti obnovi notranjosti Gradu Dvor, bomo z obnovljeno in osveženo zunanjostjo dodali piko na i," so prepričani na občini.

Lokalno skupnost nato čaka še ureditev grajskega parka. Ta se županu zdi še posebej pomemben, saj predstavlja odprt prostor, ki lahko služi kot središče dogajanja v Preddvoru. Sam kraj ima namreč zgolj majhno trško jedo, pa še to presekano s cesto, ki je glavna prometna žila skozi Preddvor. "Zato nam je zelo pomembno, da se grajski park ohrani kot prostor druženja občanov," je izpostavil Roblek.

Zadovoljen je s tem, kako je grad v zadnjem letu dni, ko zanj skrbi Zavod za kulturo, turizem in kulturno dediščino Grof in Grofica, znova zaživel. "Navdušenje nad novo vsebino v gradu se širi tudi izven občine. Naš objekt živi in ne propada, kar je za kulturni spomenik ključno," je izpostavil Roblek, vesel, da grad skupaj z vrtom postaja center kulturnega dogajanja v kraju.

Grad Dvor, katerega prve omembe segajo v 12. stoletje, je en najstarejših srednjeveških gradov v Sloveniji. Po drugi svetovni vojni je bil dvorec preurejen v zavod za sirote, od leta 1974 do leta 1996 pa je deloval kot vzgojni zavod za mladino. Leta 2014 je opuščen in propadajoči dvorec država prenesla v last preddvorske občine.

Občina je grad s strokovnjaki pregledala, pripravila dokumentacijo za njegovo prenovo, opravila nekatera nujna vzdrževalna dela ter našla tudi najemnika zanj. Tanja Šubelj in Florjan Sušnik, ki sta prej kot grofica in grof delovala na dvorcu Štatenberg pri Makolah, sta grad Dvor opremila in mu vdahnila novo življenje.

Obrazovne ustanove

Informiši se o svim fakultetima, visokim školama, akademijama i univerzitetima u Srbiji.

 

 
 

 

 

Pogledaj ustanove

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0