12°C / 19°C
6°C / 16°C
4°C / 15°C

V finalu SP znova Francozinje in Norvežanke

Francozinje in Norvežanke se bodo še drugič zapovrstjo pomerile za naslov svetovnih prvakinj v rokometu. Na SP, ki poteka na Danskem, Norveškem in Švedskem, so branilke naslova Norvežanke v prvem polfinalu v Herningu tesno slavile proti domačinkam Dankam z 29:28, Francozinje pa so v drugem zanesljivo premagale Švedinje s 37:28 (19:11).

Olimpijske prvakinje Francozinje so se po udarnem začetku dvoboja še drugič zapovrstjo ter tretjič v zadnjih štirih izdajah uvrstile v finale SP. Slavile so leta 2017 v Nemčiji, pred dvema letoma v Španiji pa pokleknile prav proti Norvežankam. Najboljše so bile še leta 2003 na Hrvaškem.

Severnjakinje bodo po tesni polfinalni zmagi po podaljšku proti Danski (29:28) lovile peti naslov v zgodovini, vse so osvojile od leta 1999 naprej, tri pa v zadnjih 12 letih (2011, 2015).

Varovanke Oliviera Krumbholza so sijajno odprle dvoboj v Herningu in že po sedmih minutah izzvale minuto odmora švedskega selektorja Thomasa Axnerja. Tudi naslednja nekaj minut kasneje ni pomagala, saj so Francozinje izkoristile popoln razpad sistema tekmic v obrambi in povedle kar s 13:3.

Švedinje so se nato le zbrale, znižale na 13:7, a so olimpijske prvakinje prednost do polčasa znova povišale na osem golov (19:11).

Drugi polčas so bolje odprle Švedinje, ki so po zaslugi golov Jenny Carlson in razpoložene vratarke Johanne Bundsen prednost večkrat znižale na pet golov, a so imele francoske rokometašice vselej odgovor in se tekmicam vnovič odlepile na dvomestno razliko.

Pri zmagovalkah, ki so imele že tako več razpoloženih igralk, je Tamara Horacek dosegla kar devet golov, pri Švedinjah pa je pet golov dala Nathalie Hagman.

Danes sta bili v Herningu še tekmi za razvrstitev od petega do osmega mesta. Za peto mesto se bosta v nedeljo ob 13. uri pomerili reprezentanci Nemčije in Nizozemske, za sedmo pa ob 10.15 Češke in Črne gore. Nemke so z 32:26 ugnale Češko, Nizozemke pa z 28:25 Črno goro.

Dvoboj za tretje mesto bo v nedeljo ob 16. uri, finale pa tri ure kasneje.

* dvorana Yske Bank Boxen, gledalcev 8154, sodnici: Kuttler, Merz.
* Švedska: Bundsen, Eriksson, Koppang 1, Mellegard 1 (1), Strömberg 1, Blohm 4, Roberts 3, Lündström 1, Dano, Lagerquist, Lindqvist 1, Hagman 5 (3), Thorleifsdottir 3, Hvenfelt, Hansson 2, Carlson 4, Axner 2.
* Francija: Glauser, Sako, Nocandy, Toublanc 3, Valentini 4, C. Lassource 1, Zaadi 1, Flippes 3, Kanor 2, Horacek 9 (3), D. Lassource, Foppa 5, Nze 4, Granier 1, Bouktit 1, Grandveau 3.
* Sedemmetrovke: Francija 4 (3), Švedska 5 (4).
* Izključitve: Francija 4, Švedska 10 minut.