Ljubljana

Oblačno Humidity: 93%
11°C
SOBOTA
9°C / 20°C
NEDELJA
9°C / 21°C
PONEDELJEK
10°C / 22°C
TOREK
13°C / 17°C
SREDA
14°C / 20°C
ČETRTEK
13°C / 21°C
PETEK
15°C / 17°C

Valproinska kislina lahko povzroči razvojne motnje pri otrocih

Valproinska kislina, znan tudi kot valproat, je zdravilo, ki se uporablja za zdravljenje različnih stanj, kot so epilepsija, bipolarna motnja in migrena. Deluje tako, da uravnava nevronske dejavnosti v možganih. Kljub koristim, ki jih lahko prinese valproinska kislina, obstajajo tudi potencialna tveganja in stranski učinki, zlasti v zvezi z razvojem otrok.

Valproinska kislina lahko povzroči razvojne motnje pri otrocih

Možna tveganja in stranski učinki valproinske kisline
Pri uporabi valproinske kisline obstajajo nekatera tveganja in stranski učinki, na katere je treba biti pozoren. Med najpogostejšimi so slabost, bruhanje, izguba apetita, driska in utrujenost. Pri nekaterih ljudeh lahko valproinska kislina povzroči tudi spremembe razpoloženja, depresijo ali tesnobo. Poleg tega obstaja tudi povečano tveganje za razvoj prirojenih napak pri plodu, če ženska jemlje valproinsko kislino med nosečnostjo.

Vpliv valproinske kisline na razvoj otrok
Raziskave so pokazale, da lahko valproinska kislina vpliva na razvoj otrok. Študije so povezale uporabo valproinske kisline med nosečnostjo z večjim tveganjem za razvoj kognitivnih in vedenjskih težav pri otrocih. Otroci, rojeni materam, ki so jemale valproinsko kislino med nosečnostjo, imajo lahko težave z učenjem, spominom, jezikom in socialnimi interakcijami. Poleg tega obstaja tudi povečano tveganje za razvoj avtizma pri teh otrocih.

Ena od študij je pokazala, da je tveganje za razvoj kognitivnih težav pri otrocih, rojenih materam, ki so jemale valproinsko kislino med nosečnostjo, približno trikrat večje v primerjavi z otroki, rojenimi materam, ki niso jemale tega zdravila. Druga študija je ugotovila, da je tveganje za razvoj avtizma pri teh otrocih približno šestkrat večje v primerjavi z otroki, katerih matere niso jemale valproinske kisline. Nedavne razsikave v Španiji so pokazale, da so iste posledice lahko pri otroku, če je oče v času spočetja otroka jemal valproinsko kislino.

Če se želite izogniti tveganjem in stranskim učinkom valproinske kisline, obstajajo alternativna zdravila, ki se lahko uporabljajo za zdravljenje različnih bolezni. Na primer, za zdravljenje epilepsije se lahko uporabljajo antiepileptična zdravila, kot so karbamazepin, lamotrigin ali topiramat. Za zdravljenje bipolarnih motenj se lahko uporabljajo tudi druga zdravila, kot so litij ali antipsihotiki. Pomembno je, da se posvetujete s svojim zdravnikom, da izberete najboljše zdravljenje za svoje potrebe.

Če se odločite za jemanje valproinske kisline, je pomembno upoštevati nekatere previdnostne ukrepe. Na primer, ženske, ki imajo reproduktivno sposobnost, bi morale biti posebej previdne, saj valproinska kislina povečuje tveganje za prirojene napake pri plodu. Priporočljivo je uporabljati učinkovito kontracepcijo med jemanjem zdravila in se posvetovati s svojim zdravnikom, če načrtujete nosečnost. Poleg tega je pomembno redno spremljati jetrne funkcije, saj valproinska kislina lahko povzroči poškodbe jeter. Obvestite svojega zdravnika o morebitnih stranskih učinkih, ki jih doživljate, in se posvetujte z njim glede morebitnih sprememb v zdravstvenem načrtu.

Valproinska kislina je zdravilo, ki lahko pomaga pri zdravljenju različnih bolezni, vendar ima lahko tudi potencialne tveganja in stranske učinke, zlasti v zvezi z razvojem otrok. Raziskave so pokazale, da uporaba valproinske kisline med nosečnostjo povečuje tveganje za razvoj kognitivnih in vedenjskih težav ter avtizma pri otrocih. Če se odločite za jemanje valproinske kisline, je pomembno, da se posvetujete z zdravstvenim strokovnjakom in se informirate o tveganjih in koristih ter o morebitnih alternativah za zdravljenje.

Ta članek je nastal v madridski redakciji. Celotna analiza Španske agencije za zdravila in zdravstvene izdelke (AEMPS) pri ministrstvu za zdravje, je dostopna na tej povezavi. Zdravila v članku so dostopna na območju EU. 

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0