V Kranju izboljšujejo dostopnost do primarne zdravstvene oskrbe

Gorenjska velja za regijo z najmanj težav s pomanjkanjem zdravnikov na primarni ravni, saj je stanje zadovoljivo. Večjo težavo predstavljajo prostorske kapacitete - v Zdravstvenem domu Kranj se namreč že dlje časa soočajo s prostorsko stisko, predvsem v Centru za krepitev zdravja, Patronažni službi in Razvojni ambulanti. Na otroškem dispanzerju imajo dve pediatrinji, ki nimata svojih ambulant, in gostujeta pri drugih pediatrih. Eno družinsko ambulanto so začasno uredili v predavalnici.

V Kranju izboljšujejo dostopnost do primarne zdravstvene oskrbe

Junija lani je Mestna občina Kranj s sredstvi Osnovnega zdravstva Gorenjske od zasebnega lastnika kupila dodatne prostore v prizidku Zdravstvenega doma Kranj. Vrednost naložbe je bila 1.361.080 evrov. Celotna površina teh prostorov je skoraj 470 kvadratnih metrov. V enem delu prostorov bo še naprej zasebni očesni center, ostalo pa bodo namenili kar trem novim ambulantam, s katerimi bodo prednostno uredili situacijo ene družinske in dveh pediatričnih ambulant. Kasneje, do leta 2027, ko se bo iz prostorov izselil očesni center, pa bodo lahko uredili še dve ambulanti.

»S tem želimo zagotoviti boljšo oskrbo naših pacientov in boljše pogoje za delo zaposlenih. Razumemo, da se bodo spremenili pogoji za bolnike s sladkorno boleznijo, ki imajo trenutno obravnave v Kranju. A tudi drugi pacienti s kroničnimi boleznimi, kot so bolniki s srčno žilnimi boleznimi, revmo, astmo, povišanim krvnim tlakom, demenco in podobno ali osebe s poškodbami morajo žal obiskovati specialiste zunaj Kranja. Dejstvo pa je, da se bo v Zdravstvenem domu Kranj z novimi ambulantami družinske medicine in pediatrije izboljšala dostopnost do primarne zdravstvene oskrbe, ki jo potrebujejo vsi občani Kranja in okolice,« je povedala Lilijana Gantar Žura, direktorica ZD Kranj.

V prostorih, kjer bodo pacientom namenjene ambulante družinske in otroške medicine, je zdaj sicer diabetološka ambulanta Klinike Golnik. Gre za sekundarno raven zdravstvenega varstva, za katero mora sicer poskrbeti država oziroma Ministrstvo za zdravje. Kljub temu je Mestna občina Kranj v sodelovanju z Zdravstvenim domom Kranj že dalj časa intenzivno pomagala Kliniki Golnik, da bi prišli do nadomestne lokacije za diabetološko ambulanto. Tako na mestni občini kot v zdravstvenem domu se še kako zavedajo, kako pomembno je, da imajo njihovi pacienti storitev kar najbližje in kar najlažje dostopno.

»Resnično si močno želim, da bi diabetološka ambulanta ostala v Kranju, saj to zaradi cestnih povezav in povezav z javnim prometom predstavlja najlažji dostop tako za naše kot za občane sosednjih občin. Mi bomo vsekakor še naprej na voljo Kliniki Golnik v upanju, da s skupnimi močmi najdemo rešitev. Vsekakor pa sem zelo zadovoljen, da v Kranju rešujemo problem pomanjkanja ambulant družinske in otroške medicine in smo na tem področju lahko vzor številnim ostalim krajem po državi, ki se spopadajo s hudimi težavami. Ob tem bi rad poudaril odlično sodelovanje med občino in zdravstvenim domom na čelu z direktorico Lili Žura,« pa je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec.

Stadion.si je spletni portal, namenjen promociji aktivnega načina življenja. Poleg informacij o aktivnem načinu življenja so vam na voljo tudi novice s področja športa, gospodarstva, turizma ter zdravja. 


UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0