12°C / 19°C
10°C / 20°C
9°C / 19°C

Trojni dvojček Dončića ob zmagi proti Utahu

Slovenski košarkarski as Luka Dončić je ob gostujoči zmagi svojih Dallas Mavericks proti Utah Jazz s 115:105 dosegel 75. trojni dvojček v severnoameriški ligi NBA. Dallas je po zaslugi 29 točk, 13 podaj in 12 skokov 25-letnega Ljubljančana prišel do četrte zaporedne zmage in osme na zadnjih devetih tekmah.

Dallas je dvoboj začel medlo v obrambi, saj je tekmecem v prvi četrtini dovolil 41 točk. Kljub temu si gosti v Salt Lake Cityju niso nikoli nabrali večjega zaostanka. Po polovici tekme je Utah vodil za pet, zadnjo četrtino pa sta tekmeca začela poravnana na 88:88.

V zadnjem delu so Teksašani strnili obrambo in tekmecu dovolili le 17 točk. Odločilen je bil delni izid 13:2 za vodstvo s 107:96 pet minut pred koncem.

Dončić je iz igre zadel 10 od 24 metov, od tega le 2 od 11 za tri točke. Kljub nekoliko slabšem metu z razdalje je dobro razigraval soigralce in dvoboj končal s 13 asistencami. V statistiko je ob tem vpisal še 12 skokov, štiri izgubljene žoge ter po eno ukradeno žogo in blokado.

Za Dončića je bil to 19. trojni dvojček v sezoni ter skupno že 75. v ligi NBA. Na večni lestvici le še za en tovrstni dosežek zaostaja za osmouvrščenim Jamesom Hardnom (76).

Ob slovenskem asu je za Dallas Kyrie Irving dosegel 27 točk, P. J. Washington 16, Daniel Gafford pa 13 ob petih blokadah in 11 skokih. Najboljši strelec dvoboja je bil sicer Utahov Finec Lauri Markkanen s 34 točkami.

"Po prvi četrtini smo jih v vsaki četrtini zadržali pod 25 točkami. Po polčasu so se fantje dobro odvzali in tekmecu niso dopustili drugih priložnosti po zgrešenih metih. Pomembno je zaupanje med igralci in to na koncu prinese rezultate," je po doboju dejal trener Dallasa Jason Kidd.

S pomembno zmago je Dallas (42-29) še naprej v ogorčenem boju za neposredno uvrstitev v končnico. Trenutno je sedmi z enakim izkupičkom kot šesti Sacramento Kings (42-29). Tik pred njima sta zasedbi Los Angeles Clippers (44-27) in New Orleans Pelicans (44-27), za omenjeno četverico pa so osmi Phoenix Suns (42-30) in deveti Los Angeles Lakers (39-32).

Dončića in soigralce naslednja tekma čaka že v noči na sredo, ko bodo ob 3. uri po slovenskem času gostovali prav pri Sacramentu. Z istim tekmecem se bodo nato pomerili tudi 30. marca.

"Vedno je težko igrati proti Sacramentu in njihovim navijačem. Imajo veliko odličnih igralcev in ti tekmi bosta zelo zahtevni. Moramo držati skupaj vseh 48 minut in igrati fizično," je o naslednjih tekmecih dejal Dončić.

"Moramo se osredotočiti le na naslednjo tekmo. Se pa kot ekipa zavedamo, da je ta gostujoča serija pomembna. Moramo se boriti iz dneva v dan in zagtovo nam ne bo lahko. Moramo se držati naše igre in poiskati ključe do zmage," je Dončića dopolnil Gafford.

Sacramento, s katerim se bo Dallas dvakrat zapovrstjo udaril v gosteh, je doma s 108:96 premagal Philadelphio 76ers (39-33), ki so še vedno brez Joela Embida.

Od neposrednih Dallasovih tekmecev so poraz na domačem igrišču doživeli Clippers, ki so s 116:133 izgubili proti Indiana Pacers (41-32).

V gosteh pa je San Antonio (16-56) presenetil Phoenix Suns in po odločilni trojki Jeremyja Sochana slavil s 104:102. Trojko za zmago sta zgrešila tako Kevin Durant kot Devin Booker. Pri Spurs tokrat ni igral Victor Wembanyama.

Izgubilo je tudi najboljše moštvo lige Boston Celtics (57-15), ko je v gosteh priznalo premoč Atlante Hawks (32-39) s 118:120. Odločilno trojko je za 120:116 zadel De'Andre Hunter.

Prvaki Denver Nuggets (51-21) so zabeležili četrto zaporedno zmago, potem ko so doma s 128:103 premagali odpisane Memphis Grizzlies (24-48).

Najdaljši niz zmag pa ima po porazu Bostona zdaj zasedba raket iz Houstona (36-35). Ta je za deveto zaporedno slavje, s katerim se vse bolj približuje Golden Statu (36-34) na desetem mestu, ugnala Portland Trail Blazers s 110:92.